Kosení / střihání

• Kosení, sekání, střihání trávníku ?

• Pro většinu běžná, až triviální činnost, pro jiné nutné zlo a pro fajnšmejkry příjemný proces úpravy trávníku.
Obecně se dá říci, že sekat lze jakoukoliv sekačkou, pakliže dodržíte několik zásad:

1. Vždy mějte nabroušené ostří nožů, popř. seřízené vřeteno.

• Je téměř jedno jakou máte sekačku, ale pro všechny platí – musí mít ostré nože/vřetena, jinak trávníku především ubližujete. Na nabroušení nožů rotačních sekaček se prodává jednoduchý nástavec, který upevníte na vrtačku a během chvilky máte nabroušeno (u lehčích sekaček ani nemusíte nůž demontovat).
U vřetenových sekaček se seřizuje přítlak vřetena na spodní nůž, tzv. papírkovou metodou. Broušení vřetena je pak v závislosti na velikosti trávníku, jeho kvalitě a hustotě v rozmezí 1x za 1-2 roky a provádí jej vždy specializovaná firma. Samo-domo broušení lapovací pastou nedoporučuji.
Ostří nožů a dobře seřízené vřeteno je základem kvalitního střihu a minimálního negativního dopadu na vzhled a růst trávníku.
„U běžných rotačních sekaček vypadá první den posekaný trávník pěkně. Při bližším prohlédnutí však naleznete téměř všechny konce travních listů otřepené. Tyto otřepy začnou brzy zahnívat, žloutnou a na trávníku se to velmi výrazně podepíše opticky, ale i růstem, který je první dny minimální kvůli vynaložení energie trav na regeneraci poškozených konců. Následné dny naopak přichází růstový spurt. U seřízené vřetenové sekačky se tomuto problému zcela vyhnete. Vřeteno, na rozdíl od rotačního nože, stébla a listy neurazí, ale ustřihne. Jedná se tak o výrazně šetrnější proces, což se v živém organismu, kterým trávník je, významně pozitivně projeví“

2. Zkracujte o 1/3 výšky

• Pro optimální růst a regeneraci trávníku je třeba jej nevystavovat šokům. Zkrácení o více než polovinu, či 2/3 délky, je pro trávník šokem a zejména v teplejším počasí jej takovýto zásah výrazně oslabuje, což může vést a často vede k celé řadě chorob. Pokud vám trávník přerostl, je vhodnější jej zkrátit o třetinu, např. co dva-tři dny, než o dvě třetiny naráz.
„Při teplotách do 30°C lze udržovat nižší výšku trávníku dle potřeby, pokud se teploty přehoupnou přes tropickou třicítku a obdobný výhled je dlouhodobější, pak volím pravidlo +50% a trávník ponechávám o polovinu vyšší.“

3. Střihejte vždy se sběrným košem

• Obrovským omylem a chybou je občasné doporučení, že posekaná tráva mulčuje a proto je vhodné sekat bez koše a na trávníku ji ponechat. Posekaná tráva především odumře a postupně vytvoří na trávníku plsť. Tzn. nepropustnou vrstvu, která může po čase dosahovat i několika cm. Plsť brání vzduchu, vláze a tím i živinám, aby se dostaly do půdy a trávníku tak ubližuje. V takovém případě je třeba častěji provádět vertikutaci a vyčesání trávníku.
Drobnou výjimkou jsou robotické sekačky, které sběr neumožňují. Ty sice díky non-stop režimu trávu sekají jen po 2-3 mm přírůstků, ale ani tak se po čase takový trávník plstnatění nevyhne.
„Posekanou trávu vždy sbírejte, kompostujte, nebo jinak ekologicky likvidujte. Pokud chcete dosáhnout kvalitního trávníku a užívat si jej, to poslední co očekáváte jsou chuchvalce trávy na bosých nohách. Sběrem posekaného prospějete trávníku i sobě.“

4. Četnost střihu přizpůsobujte růstu a aktuálnímu počasí

• Čím kratší trávník, tím kvalitnější a estetičtější bude. Krátký trávník ale vyžaduje častější střih. Nelze napsat, že minimum je 1x týdně, nebo 1x za dva týdny. Trávník přirůstá různorodě v závislosti na počasí, srážkách (závlaze), a hnojení. Pokud budete dodržovat pravidlo střihu max. o 1/3, svoji četnost si přizpůsobíte.
„Osobně střihám trávník v rozmezí od 1x týdně, po 1x za dva dny. Při četnějším střihu používám 10ti nožové vřeteno, naopak pokud zkracuji trávník pouze jednou za týden, používám 6ti nožové vřeteno.“